Svi smo čuli za kolagen i znamo da je protein, ali najčešće krenemo da razmišljamo o funkciji kolagena i kako da ga sačuvamo sa prvim znacima starenja. Poslednjih godina stekao je popularnost kao dodatak ishrani, kao sastojak šampona i losiona za telo. Ali šta je zapravo kolagen? Sve što vas je zanimalo obradili smo u tekstu u nastavku.
Šta je kolagen?
Kolagen je najzastupljeniji protein u telu, koji ima važne uloge, uključujući pružanje strukture vašoj koži i pomaganje u zgrušavanju krvi. Postoji više različitih tipova kolagena, a posebnu važnost za kožu ima tip I kolagena (85% kolagena kože) i tip III kolagena (15% kolagena kože), koji se spajaju u dermisu poput vezivnih jastučića. Stvaraju ga ćelije koje se nazivaju fibroblasti, a nalazi se svuda: u kostima, crevima, zubima, oku i mišićima. Kolegen daje elastičnost i čvrstinu koži, kostima, tetivama, hrskavici, vezivnom tkivu i zubima, to je materija u strukturi vaše kože koja je održava čvrstom, jedrom i mladom. Poreklo imena potiče od grčke reči „kólla“, što znači „lepak“.Koji oblici kolagena postoje?
Postoje dva oblika kolagena: ENDOGENI i EGZOGENI. Endogeni kolagen je prirodni kolagen, koji organizam sintetiše, a egzogeni kolagen je sintetički, dolazi iz spoljnog izvora, kao što su suplementi. Egzogeni kolagen koristi se u medicinske i kozmetičke svrhe, uključujući i popravku telesnih tkiva.KOŽA GUBI 1% KOLAGENA GODIŠNJE
Zdrava i mlada koža se lako regeneriše i nadoknađuje izgubljena ili oštećena kolagenska vlakna, odnosno stvara novi kolagen. Međutim, nakon što zakoračimo u drugi deo dvadesetih i rane tridesete godine, koža gubi oko 1% kolagena svake godine. Sinteza kolagena iz fibroblasta se smanjuje, čime dolazi do gubitka elastičnosti, čvrstoće i gipkosti. To je razlog zbog čega će naša koža, kada budemo imali 80 godina, proizvoditi 75% manje kolagena nego što smo imali u 20. godini. Kolagen opada još brže u zavisnosti od toga kako živimo. Stopa gubitka kolagena od 1% godišnje zapravo je minimalna stopa, a gubitak kolagena mogu da ubrzaju faktori poput fotostarenja, zagađenja, pušenja i ishrane. S godinama, kolagen, koji je inače veliki protein, postaje tanji. Zbog njegove važne potporne uloge, ne iznenađuje da je degradacija kolagena vidljiva na koži i da koža tako postaje kruća i manje gipka.Šta oštećuje kolagen?
Neki faktori mogu da iscrpe nivo kolagena u telu i zato izbegavanje njih moglo bi duže da održi kožu zdravom. To su:Velika količina šećera
Ishrana sa visokim unosom šećera povećava brzinu glikacije – proces u kojem se šećer u krvi veže za proteine i formira nove molekule koje nazivamo krajnjim proizvodima glikovanja (AGE). AGE oštećuju proteine u blizini i mogu učiniti kolagen suvim, krhkim i slabim.Pušenje
Mnoge hemikalije prisutne u duvanskom dimu oštećuju i kolagen i elastin u koži. Nikotin takođe sužava krvne sudove u spoljnim slojevima kože, što ugrožava zdravlje naše kože, smanjujući isporuku hranljivih materija i kiseonika u kožu.Sunčeva svetlost
Ultraljubičasto zračenje uzrokuje brži raspad kolagena, oštećujući kolagenska vlakna i uzrokujući nakupljanje izmenjenog elastina. UV zraci oštećuju kolagen u dermisu, a koža se nepravilno obnavlja, formirajući bore.Autoimuni poremećaji
Određeni autoimuni poremećaji dovode do nastanka antitela koja oštećuju kolagen. Genetika, takođe, može uticati na kolagen – da se on pravi u manjoj količini ili može biti nefunkcionalan, mutirani kolagen. Proces starenja uzrokuje da se nivo kolagena tokom vremena smanjuje i ne postoji način da se to spreči. Izbegavanje duvana i prekomernog izlaganja suncu i praćenje zdravog režima ishrane i vežbi mogu pomoći u smanjenju vidljivog starenja i zaštiti kolagena, čuvajući kožu, kosti, mišiće i zglobove duže zdravima. Najbolje vreme da počnete brigu o kolagenu u svojoj koži je što pre, kada ste dovoljno mladi i rezultati izlaganja suncu i i druga oštećenja još nisu vidljivi. Na taj način se sprečavaju nova oštećenja u budućnosti. Jednom kada koža počne da se tanji i opušta, nastale posledice će biti mnogo teže popraviti.Kako možemo nadoknaditi kolagen?
Prirodnim izvorima, poput unošenja hrane bogate kolagenom.- Supe napravljne od mesa sadrže oblik kolagena koji, bioraspoloživ, vaše telo može odmah da iskoristi, što je sigurno bolje od unosa suplemenata.
- Piletina, jer je tip kolagena koji je najbrojniji u pilećem kolagenu tipa 2, što je najbolje za izgradnju hrskavice.
- Otkriveno je da se kolagen dobijen iz ribe lako apsorbuje i osigurava, uglavnom, tip 1 kolagena, s aminokiselinama glicin, prolin i hidroksiprolin.
- Belanca imaju velike količine aminokiseline prolin, jedne od aminokiselina potrebnih za proizvodnju kolagena.
- Za vegetarijance i vegane se preporučuje koštunjavo voće ili unos zelenog povrća (kelj, kupus, spanać), jer ova hrana stimuliše proizvodnju kolagena.
- Vitamin C ima glavnu ulogu u sintezi kolagena. Stoga je unošenje dovoljne količine vitamina C veoma bitno. Kao što verovatno znate, citrusno voće poput narandže, grejpa, limuna i limete puni su ovog hranjivog sastojka.