Zašto je farmakogenetika, „lična karta lekova“, investicija za ceo život u koju treba sada uložiti, otkrila nam je Ivana Buzadžić, specijalista genetike, molekularni biolog i fiziolog.
Nakon razgovora o nutrigenetici i telomerama, tj. biološkoj starosti i njihovoj važnosti, temu analize gena danas „zaokružujemo“ pričom o farmakogenetici. Zašto je farmakogenetika investicija za ceo život, zbog čega je nazivamo „ličnom kartom lekova“, koje rezultate dobijamo utvrđivanjem farmakogenetike – to su pitanja na koja nam odgovor daje Ivana Buzadžić, specijalista genetike, molekularni biolog i fiziolog.
Šta je farmakogenetika i zašto je ona važna?
Farmakogenetika je lična karta lekova. Kao što svako ima svoju ličnu kartu, kao što treba da ima nutrigenetsku kartu (ličnu kartu ishrane), tako treba da ima i svoju farmakogenetsku kartu. Šta to znači?
Svako od nas ima drugačiji metabolizam lekova. Sigurno ste se do sada susreli sa situacijom da neki lekovi na ljude iz vašeg okruženja ili članove porodice deluju bolje, neki ne deluju uopšte, pa i da je lekaru bilo potrebno više vremena da utvrdi tačnu terapiju.
Da ne bismo dolazili u tu situaciju, da eksperimentišemo i stalno isprobavamo šta je to što nam odgovara, te da stalno lutamo za adekvatnom terapijom, što ne ide u prilog ni pacijentu ni lekaru, potrebno je da uradimo farmakogenetički test. Taj test, drugim rečima, podrazumeva da se iz pljuvačke uradi analiza DNK, odnosno analiza gena koji determinišu enzime koji učestvuju u metabolizmu lekova.
Koji se rezultati dobijaju farmakogenetikom i kako se radi test?
Analiza obuhvata više od 2000 različitih lekova – od onih najjednostavnijih, za snižavanje temperature, pa do onih najkompleksnijih. Ono što je veoma bitno jeste da su tu uključeni određeni enzimi, pa se može utvrditi i koji se lekovi (koji se ne nalaze na spisku) metabolišu ili ne metabolišu.
Farmakogenetika se takođe radi iz pljuvačke, mada se može raditi i iz krvi. Mi praktikujemo da radimo bris iz pljuvačke, jer je mnogo lakše za pacijenta – naročito kada su u pitanju deca sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, jer ne žele da im se vadi krv ili nije poželjno da im se vadi krv.
Test podrazumeva analizu velikog broja gena koji učestvuju u sintezi, odnosno u proizvodnji enzima koji učestvuju u metabolizmu lekova. Ako se neki lek ne metaboliše određenim enzimom, svi lekovi koji se ne matibolišu tim enzimom se isključuju. Uvek imate alternativu, ali ne alternativu koja je zamenski lek, već alternativu koja može stvarno da koristi.
To praktično znači da farmakogenetika može pokazati da li naš organizam, recimo, bolje reaguje na Paracetamol ili Brufen. Iskustva su pokazala da postoje osobe kod kojih Paracetamol ne može da snizi temperaturu, dok Brufen deluje.
Najveći broj pacijenata koji se nama javlja su pacijenti kojima ne može da se definiše adekvatna terapija za regulaciju pritiska. Jedan broj pacijenata koristi veću količinu lekova, pa je veoam važno voditi računa i o interakciji između lekova.
Upravo zbog toga imamo saradnju i sa farmakologom. Kada se uradi farmakogenetika, ja kao genetičar obradim rezultat i objasnim s moje strane, a farmakolog je tu da objasni sa njegove strane koja se alternativa može koristiti.
Kome se farmakogenetika preporučuje?
Individualna i personalizovana medicina je medicina budućnosti i u tome najveću ulogu ima analiza gena!
Zbog toga se farmakogenetika preporučuje svima i po mom mišljenju bi svi trebalo da je urade preventivno! Baš kao što bi svi trebalo da urade nutrigenetiku i dobiju „ličnu kartu ishrane“ koja je za ceo život.
Kompletan „skrining lekova“ može se raditi već od 5. ili 6. godine, čime se i nama, ali i lekarima olakšava proces određivanja adekvatne terapije. Možda nam terapija nije potrebna u ovom trenutku, ali to ne znači da nam neće biti potrebna za koju godinu.
Rezultati farmakogenetike su za ceo život, ona se ne menja! Naročito se preporučuje pacijentima koji su hronični bolesnici. Najčešće je reč o pacijentima koji su na antidepresivima, zato što je kod njih najteže pogoditi terapiju. Isto važi i za terapije kod osoba koje imaju problem sa dijabetesom, krvnim pritiskom, kardiovaskularnim bolestima itd.
Kod antidepresiva se, recimo, pokazalo veliko osciliranje u pronalaženju adekvatne terapije. Nekada je potrebno po dva do tri meseca da bi se pronašla terapija, što za pacijente može biti veliki problem. Upravo je u tim situacijama farmakogenetika spas!
Da li se farmakogenetikom mogu potpuno ukloniti neželjeni efekti lekova?
Cilj farmakogenetike jeste da se otklone neželjeni efekti lekova, te da brzo pronađemo ciljanu i efikasnu terapiju, bez neželjenih efekata.
Nutrigenetiku, analizu telomera i farmakogenetiku možete u svakom trenutku uraditi u našem Weight Loss centru. Pozovite nas i zakažite danas analizu gena i konsultacije sa našim timom.